عوامل عدم تمرکز کنکور و امتحان

از سوالات کنکور و سوالات امتحان نهایی

عوامل عدم تمرکز کنکور و امتحان

به عنوان مثال، برخي از داوطلبان کنکور و امتحان نهایی احساس مي‌کنند زماني که سريال مورد علاقه خود را نگاه مي‌کنند يا غذا مي‌خورند، مي‌توانند مطالعه کنند؛ در اين صورت، آنچه را که مطالعه کرده‌ايد، کاملاً در ذهن شما باقي نخواهد ماند، و از طرف ديگر، کاري را که به صورت موازي انجام مي‌دهيد وقت بيشتري را از شما خواهد گرفت؛ زيرا به دليل تمرکز نداشتن، مجبور هستيد که براي انجام هر دو کار، وقت بيشتري بگذاريد. کليد حل مشکل در موارد چند کاري اين است که به طور گزينشي عمل کنيد؛ براي مثال، صحبت کردن با تلفن را به هنگامي واگذار کنيد که قرار است اتاقتان را مرتب کنيد؛ به اين ترتيب، از وقت خود استفاده بهتري خواهيد نمود؛ بدون اينکه حواس‌پرتي مزاحم شما شود.

افکار مزاحم مي‌تواند تاثيري قوي بر روند مطالعه و تمرکز شما داشته باشد. ممکن است که افکار مزاحم مختلفي ذهن يک داوطلب کنکوري را از مطالعه باز دارد: از کارهاي عقب افتاده گرفته تا زنگ زدن به يک دوست، از پيدا کردن يک  تا افکار بد و آزار دهنده‌اي که به شما نهيب مي‌زند تلاشتان بي‌فايده است و رقباي شما زياد و سرسخت هستند و ….

يک راه رها شدن از کارهاي پيش پا افتاده‌اي مانند تلفن زدن به يک دوست و مانند آن، که ذهن شما را درگير مي‌کنند،‌ يادداشت کردن آنهاست. بعد با خود بگوييد که در فرصت مناسب به آنها رسيدگي خواهم کرد؛ اما اگر افکار منفي در خصوص کنکور به سراغ شما مي‌آيند و باعث نگراني، استرس و نااميدي‌تان مي‌شوند، سعي کنيد که با اين افکار به صورت جدي مقابله کنيد. اگر دچار استرس هستيد، زماني را براي صحبت کردن در مورد آن با فردي مورد اعتماد اختصاص دهيد؛ در اين صورت، اگر شنونده‌اي حمايت‌کننده و فعال داشته باشيد، به تخليه برخي از تنش‌هايي که ذهنتان را آزار مي‌دهد، کمک خواهد شد.

به عنوان يک داوطلب کنکوري، بايد به اين نکته توجه داشته باشيد که امسال، وضعيت شما، خاص است و شما بايد تمام تلاش خود را صرف کنيد و از سوالات کنکور و سوالات امتحان نهایی تا به هدفتان نايل آييد؛ پس مکالمات خود را بسيار کم و محدود به مکالمات لازم و زمان خاص نماييد. ضمناً از دوستان خود بخواهيد تا اگر با شما کاري دارند، با ارسال پيام، آن را به اطلاعتان برسانند و در اين مورد اصلاً دچار رودربايستي نشويد. پيام‌ها و تماس‌هاي از دست رفته‌تان را در زمان استراحت آخر شب خود بررسي کنيد و به هر کدام از آنها که خود صلاح مي‌دانيد، پاسخ دهيد. يادتان باشد که اين زندگي شماست و شما بايد آن را مديريت کنيد نه دوستانتان!

تا جايي که مي‌توانيد، از تماشاي برنامه‌هاي تلويزيوني صرف نظر کنيد؛ اما مي‌توانيد در طي روز و حداقل به مدت يک ربع و نه بيشتر و آن هم در وقت استراحت، به برنامه مورد علاقه خود نگاه کنيد. اگر اين زمان براي ديدن آن برنامه کافي نبود خلاصه و نتيجه آن را از خانواده بپرسيد و براي ديدن آن برنامه به صورت کامل، اصرار نداشته باشيد. باز هم بايد به اين نکته توجه کنيد که امسال، سال مهمي براي شماست و موفقيت در کنکور، بايد مهم‌ترين هدف شما در سال جاري باشد و شما براي رسيدن به آن هدف، هر کاري که مي‌توانيد بايد انجام دهيد تا به خودتان بدهکار نباشيد. به اين نکته نيز فکر کنيد که برنامه‌هاي تلويزيوني، معمولاً چندين بار تکرار مي‌شوند، اما وقت شما هرگز تکرار شدني نيست.

این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.